7 Şubat 2021

Böcek Cihazları ve Arama

Teknolojinin gelişmesi ve gelişen araçlarla birlikte ucuzlaması sonucunda isteyen herkesin başkalarını dinleme, takip etme gibi cihazlara ulaşımı kolaylaşmaktadır. Online alışveriş sitelerinde artık böcek cihazları işlemine rahatlıkla ulaşılabiliyor.

 Böcek, ortamdaki sesleri, konuşmaları hafızasına kayıt ederek ortamda casusluk işlemini gerçekleştiren bir cihazıdır. Bataryalı modelleri ve direk elektrik ile çalışan modelleri bulunmaktadır. Göz ile bulunması çok zordur. Masaların alına, dolaplara yani evinizde ve işyerinizde bulunan her yere kolaylıkla konulabilir.

Böcekler oldukça küçük oldukları için bulunması neredeyse imkansız olan cihazlardır. Bir mekanda casus böcek yerleştirilebilecek birçok yer vardır. Casus böceklerin, anlık yayın yapma özellikleri bulunmaktadır.  Anlık yayın yapan böceklerin bir ağ üzerinden yayını gerçekleştirdikleri için tespit edilmesi daha kolaydır. Fakat kayıt yapan cihazların bulunması daha zordur. Dinleme cihazları kalem, usb kayıt cihazı gibi cihazların yanında daha gelişmiş modifiye ses kayıt cihazları da bulunmaktadır.

Odanızda asılı olan bir saate sonradan casus böcek yerleştirilebilir. Ya da hediye gelen bir powerbank dinleme cihazı olarak kullanılabilmektedir.

Casus kayıt cihazları, ortamdaki sesleri hafızasına kayıt eden cihazlardır. Böcek cihazları yerleştiren kişi mutlaka belirli zamanlarda cihaza ulaşmak zorundadır. Bu kayıt cihazı bataryalı ve enerji ile çalışan cihazlar olmak üzere ikiye ayrılır. Birkaç hafta kayıt yapmasının yanında enerji alan bir yere yerleştirildiğinde aylarca kayıt yapabilme özelliğine sahiptir.

Lazerli dinleme cihazı ise dinleme işlemini gerçekleştirirken herhangi bir yere monte edilmesi gerekmemektedir. Uzak bir yerden cama tutulan lazer ışını, algıladığı titreşimleri sese çevirebilir.

Böcek Arama

Böcek Cihazları Nasıl Tespit Edilir?

Böcek tespitini gerçekleştirmek için öncelikle böceğin özellikleri hakkında bilgi sahibi olmanız gerekmektedir.

Böcek cihazları evinizde, arabanızda, iş yerinizde elektrik ile çalışan cihazların kat kat altında frekans dalgasını yayarak çalışmaktadır. Birçok çeşidi bulunmaktadır. 

Bu cihazlar oldukça tehlikelidir. Hukuk karşısında suç olarak geçmektedir. Bu böcekleri tespit edebilmek için oldukça pahalı cihazlar kullanılmaktadır. Böcek tespitinde kameralar küçük ısı bölgesi oluşturduğundan dolayı termal kameralar sayesinde tespit edilmektedir.

Gizli dinleme ve böcek tespitinde son zamanlarda çok tercih edilen bir diğer yöntem de casus yazılımlar ile yapılan dinlemelerdir. 

İçeriği beğendiniz mi? Hemen puan verin!

0 / 5 0

Hemen Paylaşın!