5 Aralık 2020

Havalimanı Kamera Sistemi

Havalimanı terminalleri insanların yoğun olduğu bir güzergah olarak bilinir. Her gün binlerce insan bir noktadan bir başka noktaya seyahat ediyor. Bu seyahatlar yaz döneminde daha da sıklaşıyor. Yurt dışına gidiş olduğu gibi yurt dışından da ülkemize turistler akın ediyor. Görevliler, polisler, pilotlar ve seyahat eden insanlar düşünüldüğünde epey bir karmaşık gibi gözüküyor. Ancak bu problemi kamera sistemleriyle çözebilmek mümkün. Havalimanı kamera sistemi yaşanılan bu yoğunlukta görevini en iyi şekilde yapabilmektedir.

Havalimanı içinde ve dışında kullanılan son teknoloji kameralar alanın güvenliği tamamen çevreler. Her an tektikte olan kameralar her şeyi kayıt altına alır. Aynı zamanda kameraları takip eden bir de operatör ekibi bulunmaktadır. Onlarca belki de yüzlerce kameraların bulunduğu havalimanında takip edilmesi de önemlidir. Havalimanında anlık müdahale edebilmek gereklidir. Olay bittikten sonra yapılan müdahale anlamsız kalır. Bu yüzden kameraların çekimi kadar işin takip edilmesi de gerekir.

Bir diğer önemli konuda kameraların doğru konumlandırılmasıdır. Herhangi bir olay yapmak isteyen kişiler kameraların kör noktasını kullanmaya çalışır. Bu yüzden alanın hiçbir yerinde kör nokta kalmamalıdır. Kameralar en ufak noktayı bile görmelidir. Havalimanı kamera sistemi kurulumu diğer işlere göre biraz daha emek ister. Bu yüzden kurulumu işin ehli kişilere vermek gerekir. Kamera sistemlerinde profesyonelleşmiş ve kurumsallaşmış firmalar tercih edilmelidir.

Havalimanı Kamera Sistemi

Havalimanı Kamera Sistemi Yoğun Kullanım Alanları

Havalimanları gibi büyük alanlarda kamera sistemleri muhakkak yer alır. Hiçbir havalimanı işletmesinde kamera görmemişsinizdir. Dünyanın bir ucuna gitseniz dahi her havalimanı içinde kamera ve alam sistemleri bulunur. Güvenlik bu gibi yerlerde daha önemlidir. Ayrıca havalimanı uluslararası uçuşa açıksa daha da önem arz eder. Yurt dışından gelenleri takip etme ve yurt dışına gidenleri izleme olayları fazladır. Havalimanı kamera sistemi genellikle bunun üzerine kuruludur.

Havalimanında yüzlerce kameranın kullanılabileceğini yukarıda da belirtmiştik. Havalimanı ve GES gibi büyük işletmelerde kamera kullanımını iyi belirlemek ve yapmak gerekir. İşletmelerin kullandığı kamera sayısından çok verimli kullanması önemlidir. Bu zamana kadar havalimanlarında büyük problemler yaşanmamıştır. Çünkü güvenlik daha girişten itibaren başlar ve 7/24 devam eder.

İçeriği beğendiniz mi? Hemen puan verin!

0 / 5 4.77

Hemen Paylaşın!