1 Aralık 2020

Otel Kamera Sistemi

Güvenlik, günümüzde her insan için sağlanması gereken bir konudur. Özellikle de bir işletme sahibi olan bir yer için güvenlik daha da önem taşımaktadır. İnsanların sürekli geldiği bir mekanın korunaklı ve güvenli olması insanlar tarafından olumlu karşılanır. Bu durum otellerde sıkça rastlanır. Otel kamera sistemi müşterilerin güvenliğini sağlamaya yarayan mekanizmalardan oluşmaktadır. İnsan sirkülasyonunun fazla olduğu otel gibi işletme yerlerinde kamera olmazsa olmazlardan biridir.

Otelde insanların rahat edebilmesi için güvenlik kameraları muhakkak yer almalıdır. Örneğin otel gibi bir işletmede alarm sistemine gerek duyulmaz. Çünkü otelde insanlar aktif olarak dolaşmaktadır. Alarm sistemleri daha çok pasif bir alanda işe yarar. Diğer türlü sürekli alarm sistemleri devreye girmek zorunda kalır. Bunun yerine kamera ile güvenliği sağlamak daha sağlıklı olacaktır.

Otel Kamera Sistemi

Otel Kamera Sistemi Nasıl Olmalıdır?

Otel kamera sistemi diğer türevlerine eş değer olsa da belli başlı farklılıklar oluşmaktadır. Öncelikle kamera sistemleri otel içerisinde sürekli kayıtta olmalıdır. Kameralar, eksiksiz şekilde kayıtlarını almalıdır. Kayıt cihazlarının bozulmaması ve randımanlı çalışmaları gerekir. 7 gün 24 saat otel içi ve dışı kayıt altında kalmalıdır. Kurulumun üzerinden epey bir zaman geçtiğinde ise sistemler belli periyotlarla kontrol edilmelidir.

Otel gibi müşteriyi direkt etkileyen işletmelerde kamera sistemlerinde taviz verilmemelidir. Eğer otel içinde bir olumsuzluk yaşanırsa öncelikle sorumlusu işletme sahibi olacaktır. Ve kamera kayıtları yok ise ya da o an kayıt altında olmazsa tüm sorumluluk otel sahibine yıkılır. Bu yüzden sürekli kontrol edilmeli ve kayıtların ilerlemesi düzgün şekilde yapılmalıdır.

Otel İçinde ve Dışında Kamera Sistemleri Nasıl Belirlenir?

Otel kamera sistemi alanın büyüklüğüne göre belirlenir. Ayrıca kameralar sadece ortak kullanım alanlarında bulunabilmektedir. Otel odalarında kesinlikle kamera kullanılamaz ve yasaktır. Sadece otel dış karşılama bölümünde ve resepsiyon gibi alanlarda kamera bulunabilir. Odaların koridor bölgelerinde de yine kameraların kullanılmasında sakınca yoktur.

Otelin büyüklüğüne göre kamera sayısı değişkenlik gösterir. Ama en küçük bir otel de bile ortalama 8 ile 10 adet görüntüleme cihazı olmalıdır. Bu rakamların ortalama olduğunu belirtmek gerekir. Yine en iyi bilgiyi ekibin gelip bakmasıyla anlaşılır.

İçeriği beğendiniz mi? Hemen puan verin!

0 / 5 4.78

Hemen Paylaşın!