14 Aralık 2020

Box Güvenlik Kamerası

Box güvenlik kamerası diğer adıyla “kutu kamera.” Dünyada belkide ilk olarak üretilen ve piyasaya sürülen kamera modeli olduğu için güvenlik kamera denildiğinde ilk akla gelen güvenlik kamerası çeşididir. Dünyada ilk olarak 1888 yılında George Eastman tarafından tanıtılmıştır. 19. yüzyılın sonları 20. yüzyılın başlarında oldukça revaçta olan güvenlik kamerasının fiziksel yapısı çok basittir. Box güvenlik kamerasında tek elemanlı bir objektif, ışık geçirmez bir kutu ve arka tarafına film takılmasına olanak sağlayan bir kızaktan meydana gelir.

Kameranın objektifi, çok yakın cisimler dışında her şeyi net çekebilecek biçimde seçilerek ayarlanmış olduğu için ekstra odaklama sistemi ekleme gereği duyulmadan üretilir. Kamera muhafazası için kullanıcının ihtiyaçları doğrultusunda seçim yapılmaktadır. Bunlar standart, ısıtıcılı veya fanlı ısıtıcılı olarak seçilebilir. İç ortam kamerası olarak sadece lens ve ayak ile kullanım sağlanabiliyorken, dış ortam kamerası olarak kamera lensi, kamera muhafazası ve muhafaza ayağı ile birlikte kullanım sağlanabilir.

Box güvenlik kamerasının lenslerinin değiştirilebiliyor olması kullanımı oldukça kolaylaştırmaktadır. İhtiyaca en uygun lens seçerek uygun bakış açısı ve görme mesafesi elde etmek mümkündür. Işık değişiminin fazla olduğu ortamlarda oto iris lens kullanılabilir. Varifocal ayarlı lens seçimi ile ayarlama imkanı sağlamak mümkündür. Yakınlaştırma ihtiyacının olabileceği durumlar var ise motorlu zoom lens kullanılabilir.

Box Güvenlik Kamerası

Box Güvenlik Kamerası Özellikleri

Box güvenlik kamerası özellik bakımından oldukça fazladır. Box güvenlik kameralarının ismini aldığı kutu genel olarak metal malzemeden yapılmaktadır. Diğer özelliklerine bakacak olursak eğer yüksek çözünürlük, gizli maskeleme, hareket algılama, seçilebilir gamma ayarı, görüntü döndürme fonksiyonu başlıca özellikleri arasında yer alır. Box güvenlik kameralarının dezavantajı gece görüşünün olmamasıdır.

Box Güvenlik Kameralarının Kullanım Alanları

Box güvenlik kamerası genel olarak dış mekan güvenliğini sağlamak için tercih edilmektedir. Dış ortamlarda kullanılmak istenildiği zaman kameraya özel muhafaza edilmesi gerekir. Bu durum daha sağlıklı ve güvenlikli kullanım açısından önemlidir. Normal kameralara göre daha üstün ve kaliteli görüntü sağlaması çok tercih edilme sebeplerinin başında gelir. Bu kameralar kullanıldıkları ortamda şekillerini belli ettiği için hırsızlar için caydırıcı özelliğe sahiptir.

İçeriği beğendiniz mi? Hemen puan verin!

0 / 5 5

Hemen Paylaşın!