18 Mart 2021

Güvenlik Kamera Sistemi Nedir?

Güvenlik kamera sistemi nedir diye merak ediyor ve bu sistemlerin sizin için sağlayacağı ayrıcalıkları öğrenmek mi istiyorsunuz? O halde detaylı bir güvenlik kamera sistemi rehberi olan bu yazımıza göz atarak kafanızdaki bütün soru işaretlerinize cevap bulabileceksiniz. Şimdi güvenlik kamerası ve diğer bütün detayları da içine alan bu sistemlerin aslında ne olduğuna bir bakalım!

Güvenlik kamerası, insanların kötü niyetli kimselere karşı kendilerini korumak amacıyla kullandıkları bir güvenlik önlemidir. Hırsızlık, gasp ve diğer suçların işlenmesini önlemek adına konulan güvenlik kameraları bir araya gelerek bir sistemi oluşturur. Bu durumda da güvenlik kamera sistemi ortaya çıkar.

Güvenlik kamera sistemi daha açık bir şekilde ifade etmek gerekirse farklı sayıda kamera ve yardımcı ekipmandan oluşan sistemlere verilen isimdir. Söz konusu sistemlerde güvenlik kameralarının yanı sıra bağlantı kabloları, ses kayıt cihazları, görüntü kayıt cihazı ve depolama alanı gibi birbirinden değerli parçalar vardır. Burada önemli olan parçaların neler olduğundan ziyade parçaların birbiri ile uyumudur.

Kaliteli bir güvenlik kamera sistemi tesis etmek isteyen kimselerin kişilerin doğru yapıları bir araya getirmeleri gerekir. Bu sistemlerde kullanılan seçeneklere bakıldığında HD, Full HD, HD-CVI ve diğer pek çok alternatif vardır. Kamera sistemleri ve modelleri ile alakalı daha fazla detaya ‘En İyi Güvenlik Kamerası’ adlı yazımıza bir göz atabilirsiniz.

Tercih edeceğiniz kamera sistemlerine göre yüz tanıma sisteminden araç plakası okuma çözümlerine kadar pek çok alternatifi elde edebileceksiniz. Burada en önemli rolü, kameraların görüntü kalitesi ve çözünürlüğü belirleyecektir. Tüm bu bilgiler ışığında kamera sistemi tercihi yapmak değerli olsa da kameraların kullanım alanları da kalitenin tercih edilmesinde büyük rol oynar.

Güvenlik kamera sistemlerinin kullanım alanlarına bir göz atmadan önce güvenlik kameralarının hayatımıza nasıl girdiğine bir bakalım! Sonrasında güvenlik kamera sisteminin nerelerde tercih edilebileceğini detaylandıralım!

Kamera Sistemleri Nasıl Ortaya Çıktı?

Kamera sistemlerinin kullanılmaya başlandığı döneme bakıldığında ilk defa 1942 yılına bakmak gerekir. Almanya merkezli bir marka olan Siemens tarafından oluşturulan kapalı devre kamera sistemi çerçevesinde güvenlik amaçlarının karşılanması hedeflenmiştir. Ticari bir niteliğe sahip olmayan bu kamera sisteminin ticari formatı tam 7 yıl sonra 1949 yılında tasarlanmıştır. ABD’de Vericon adlı firma tarafından üretilen ilk ticari kamera sisteminin şimdiki formattan farklı olarak görüntüleri kaydetmesi söz konusu değildi.

Görüntü aktarımını sağlayan ama kaydı gerçekleştiremeyen sistemlerin kayıt yapanlarla yer değiştirmesi için 21 yıl beklemek gerekti. 1970 yılından itibaren görüntülerin kaydedilmesi söz konusu olmuştur. Bu da kamera sistemlerinin başında bir operatörün beklemesi gerekliliğini ortadan kaldırmıştır.

2000li yıllarla birlikte gelişen teknoloji, güvenlik kameralarının çok daha kaliteli olmasını sağlamıştır. EDS ve MOBESE sistemleri ile neredeyse her ortamın kontrol altına alınması mümkün olmuştur. Bugün ev, iş yeri, fabrika ve diğer pek çok alanda kullanılabilen seçeneklerden olan güvenlik kamera sisteminin en büyük avantajı güvenliği sağlayarak caydırıcı bir unsur olmasıdır.

Güvenlik Kamera Sistemi

Güvenlik Kamera Sistemi

Güvenlik Kamera Sistemi Nerelerde Kullanılır?

Kamera sistemlerinin kullanım alanları kalite tercihinde en değerli seçenektir. Bu kapsamda öncelikle güvenlik kamera sisteminin nerede kullanılacağını belirlemek gerekecektir. Öte yandan bu kameraların ne tür özelliklere sahip olacağını saptamak avantajlı olacaktır. Aşağıda güvenlik kamerası tercihinde bulunabileceğiniz alternatifleri sıralıyoruz!

Ev İçi Kamera Sistemleri

Ev içi kamera sistemleri, insanların ev içindeki güvenliği sağlamak amacıyla en çok tercih ettikleri seçeneklerden bir tanesidir. Ev içi kamera sistemlerinin tercih edilmesinde genellikle 2 faktör ön plana çıkar. Nedenlerden ilki evin dönemsel olarak kullanılması ve yılın önemli bir kısmı boş olmasıdır. Bu durumda hem evin hem de eşyaların güvenliğini sağlamak gerekir.

Yazlık tarzı evlerde çok yoğun tercih edilen güvenlik kamera sisteminin anlık görüntü sağlaması ve kameraların kaydettiği görüntüleri bir cihazda depolaması beklenir. Bu tür kamera sistemi kullanımının yanı sıra ev içi kamera sistemlerinin tercih edilmesindeki bir diğer neden bakıcı ve hizmetçilerin bulunduğu evde kontrolü sağlamaktır. Kullanım konusunda amaç ne olursa olsun ev içi güvenlik kamerası sistemlerinin görüntü kalitesi bakımından oldukça tatmin edici olduğundan bahsetmek gerekir. IP kamera sistemlerinin en çok tercih edildiği bu seçenekte sizi bekleyen ayrıcalıklarla dolu kullanıma kapı aralayabilirsiniz.

İşyeri İçin Kamera Sistemleri

İşyerleri için kullanılan kamera sistemlerinin genel özelliklerine bakıldığında temel amacın personelin iş sırasındaki performansını kontrol altına almaktır. Bu nedenle de dikkat edilmesi gereken şeyin görüntü kalitesi ve farklı açılardan görüntü yakalayabilmesidir. Genellikle ‘Dome’ olarak ifade edilen kameraların kullanılması söz konusu olur.

İşyerlerinin tercihlerine bağlı olarak ses kaydının da güvenlik kamera sistemlerinde tercih edilebileceğini unutmamak gerekir. Kamera sisteminin hangi seçenek olacağına yine işyerlerinin tercihi karar verecektir.

İşyerlerinde kullanılan güvenlik kamera sistemlerinin neler olacağına bakarken güvenlik kameralarının amacını hırsızlığa karşı güvenlik imkanlarını arttırmak olarak ifade etmek gerekir. Hırsızlık ihtimalinin yüksek olacağı alanlarda kameraların yerleştirilmesi caydırıcılığın artacağını vurgulamak gerekecektir. Caydırıcılık ve olası hırsızlığa karşı harika bir çözüm ola kameraları siz de kullanmayı tercih edebilirsiniz.

Güvenlik Kamera Sistemleri

Güvenlik Kamera Sistemleri

Kamera Sistemleri Firmaları Seçerken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Kamera sistemleri arasından bir tanesini tercih ederken kamera sisteminin kalitesi kadar tercih ettiğiniz kameranın nereden satın alındığı da değerlidir. Bu kapsamda güvenlik kamera sistemini sizlere sunacak olan firmayı seçerken titizliği elden bırakmamanızı öneriyoruz. Şimdi gelin bir kamera firması seçerken nelere dikkat etmeniz gerektiğine odaklanalım!

Kamera Sistemlerindeki Tecrübe

Güvenlik kamera sisi ile alakalı dikkat etmeniz gereken en önemli detay öncelikle tecrübe olmalıdır. Tecrübesi oldukça yeterli seviyede olan bir firmanın sizin için seçeceği sistem kusursuz bir şekilde işleyecektir. Bunun yanı sıra alanında uzman bir güvenlik kamera firmasının tecrübesi sayesinde kamera sayısı ve yerleşimi de oldukça iyi olacaktır.

Tecrübesiz bir markanın sizin için sunacağı seçeneklerin beklentilerinizi karşılama noktasında yetersiz olacağı açıktır. Bu nedenle de doğru ürünleri seçerek kaliteyi yakalamak adına firma seçiminizi de titiz bir şekilde gerçekleştirmenizi öneriyoruz.

Güvenlik Kamerası Çeşitliliği

Güvenlik kameraları ile alakalı sizi bekleyen birbirinden özel seçeneklerden faydalanmak istiyorsanız kamera çeşitliliği konusunda iyi standartlar vaat eden bir marka seçmek de oldukça değerlidir. Özellikle arzu ettiğiniz güvenlik kamerası tercihlerini hızlı ve uygun fiyata tedarik eden güvenlik kamerası firmalarının bu konuda sağlayacağı başarı tartışmasız derecede iyi olacaktır.

Güvenlik Kamerası Markaları

Güvenlik kalitesi markaları da seçiminizi yaparken sizi doğrudan etkileyecek konulardan bir tanesidir. Bu anlamda hangi marka güvenlik kamerası tercih edecekseniz ona göre seçiminizin kusursuzluğu da belli olacaktır. Eğer seçim konusunda standartları iyi belirleyemiyorsanız bu durumda güvenlik kameralarının sizin için değerinin çok da iyi olmayacağını bilmelisiniz.

Kamera Sistemleri Fiyatları

Kamera sistemleri konusunda hizmet alacağınız firmayı ve hangi tip kameradan yararlanacağınızı belirlediyseniz fiyat konusunun daha net olacağını ifade etmek gerekir. Bu nedenle de fiyat araştırması yapacaksanız kamera tipi, kamera sayısı ve diğer pek çok detayı netleştirmeniz gerekecektir. O halde gelin bu detayların neler olacağına bir bakalım!

Kullanılacak Kamera Sayısı

Kamera konusunda tercihinizi şekillendirmek istediğinizde fiyatların daha net bir şekilde saptanabilmesi amacıyla kamera sayısını doğru bir şekilde belirlemek gerekecektir. Bu noktada kamera sistemleri Antalya konusunda kalitesini ispat etmiş firmamızdan destek almanızı öneriyoruz. Firmamız kaliteyi zirveye çıkarırken performansı da ön planda tutar. Böylelikle bütçesi ve performansı kusursuz bir hizmetten faydalanmak mümkün olur.

Kamera Markası

Kamera sistemleri Antalya konusunda en başarılı seçeneklerden faydalanmak isteyen kurumlardan bir tanesi olduğunuzu düşünüyorsanız yapmanız gerekenleri dikkate almak adına kamera markalarına bir göz atmalısınız. Sizin için en uygun kamera markaları hangisi merak ediyorsanız bu konuda Antalya’nın en iyisi olan firmamızla iletişime geçebilirsiniz.

Hazır Kamera Sistemleri Tercih Edilmeli mi?

Hazır kamera sistemleri arasından tercihinizi yaparken sizin için doğru bir tercih yapmak mümkün mü yoksa değil mi bir bakmak gerekir! Hazır kamera uygulamalarının en özel yanı kamera tercihlerinizi daha doğru ve kaliteli bir şekilde planlamaktır.

Hazır kamera sistemleri ve çok daha fazlası için kaliteli çözümlere kapı aralamanızı sağlıyoruz. Birbirinden değerli hizmetleri elde etmek adına bizimle iletişime geçebilirsiniz. İster hazır sistemler ister size özel tasarlanmış seçenekler için bizden destek alabilirsiniz. Firmamız birbirinden özel alternatifler sunmasının yanı sıra bütçe dostu seçenekleri sayesinde de sizlere destek olur. Bu anlamda yapmanız gereken tek şey firmamız ayrıcalıkları ile tanışmak olacaktır.

İçeriği beğendiniz mi? Hemen puan verin!

0 / 5 5

Hemen Paylaşın!