7 Ocak 2021

IR Güvenlik Kamerası

Kamera sistemlerinin sadece gündüz görevlerini sürdürmesi yeterli değildir. Güvenlik kamera sistemleri aynı zamanda gece de üstün performans sergilemelidir. Bir güvenlik kamerasının sadece gündüz iyi bir görüntü kalitesi vermesi yeterli değildir. Önemli olan gece de bulunduğu alanı koruyabilmelidir. Diğer türlü sadece gündüz koruması fazla bir anlam ifade etmez. İşte burada devreye IR güvenlik kamerası giriyor.

Günümüzde güvenlik kameraları kullanım amacına göre farklılık gösteriyor. Herkes farklı nedenlerle kullamsa da genellikle ana gaye korunmaktır. Yani bir tüketici ya da müşteri kamera sistemlerini güvenlik için tercih etmektedir. Bu güvenlik can güvenliği olabildiği gibi mal güvenliğini de kapsamaktadır. Bazı durumlarda mal ve can güvenliğini korumanın yolu 7 gün 24 saat izlemekten geçer.

Sürekli bir güvenliğin sağlanması elbette mümkündür. Güvenlik kameraları yılın her günü ve dakikası korumak için sistemleştirilmiştir. Ancak bu korumaların verimli çalışması da önemlidir. Gündüz ve gece olarak bir günü ikiye ayırabiliriz. Gündüzleri kamera sisteminiz yeterli çözünürlükte ve kalitede kayıt alabilir. Ancak bu durum gece için geçerli olmayabilir. Burada gece koşullarına uygun kamera sistemleri seçilmelidir. Kamera cihazlarının hepsini aynı tip seçerek sadece gece görüşlü özellik ekleyebilmek mümkündür. IR güvenlik kamerası geceleri resmen gündüze çeviren bir sistemdir. Peki IR güvenlik kamerası nedir?

IR Güvenlik Kamerası

IR Güvenlik Kamerası Nedir?

Gece ya da karanlık ortamlarda etrafı görüntüleyebilen, düşük ışıkta dahi her yeri gösterebilen kameralara IR denmektedir. IR kameraları kızılötesi adıyla da bilinmektedir. Kızılötesi kameraların en büyük özelliği düşük ışıkta ya da hiç ışık olmayan bir yerde bile görüntü verebilmesidir. Bu görüntüyü sağlaması ise kamera cihazının içinde yer alan yazılımsal ve donanımsal farklılıklarla oluşmaktadır. 

IR Güvenlik Kamerasının Özellikleri

  • IR güvenlik kamerası kızılötesi bir görüntüleme sistemiyle çalışmaktadır. Bu sayede karanlık ortamlar daha belirgin hale gelir.
  • Kızılötesi kameralar yağmur, sis ve diğer kötü hava koşullarında elverişli çalışmaktadır. Hava koşulu IR güvenlik kameralarını etkilemez.
  • Kızılötesi kameralar insan gözünün dahi algılayamadığı bir çok nesne ve öğeyi görebilir.
  • IR kameraları hassas bir görüntüleme işlemine sahiptir. Her an gördüğü isim ve nesneye karşı duyarlıdır.

İçeriği beğendiniz mi? Hemen puan verin!

0 / 5 5

Hemen Paylaşın!