9 Ocak 2021

Termal Kamera

Termal kamera sistemleri ilk önce askeri alanda kullanılmaya başlanmıştır. Termal kameraların geçmişine baktığımızda savunma sanayi sistemlerinde ciddi rol aldığını söyleyebiliriz. Askeriyenin içinde farklı yerlerde kullanılan termal kameralar oldukça iyi sonuçlar vermesi farklı sektörlerde de yer almasının önünü açtı. Askeriye de sıklıkla gördüğümüz bu kamera çeşidi artık başka alanlarda da kullanılmaya başlandı.

Termal kameranın macerası askeri alanda başlasa da hızla gelişen bir teknoloji olduğu için tüm sektörde kendini gösterebildi. Gece görüş sistemleri, ısıya duyarlı güdümlü füzeler gibi askeri alanın kritik noktalarında kullanıldı. Ama artık ev ve iş yeri gibi günlük yaşantımızın içine de entegre oldu. Arıza tespiti, enerji dağıtımı gibi farklı maliyetleri olan sektörler içinde de termal kameralar yer aldı. Lafı daha fazla uzatmadan termal kamera nedir, sorusunu cevaplayalım.

Termal Kamera

Termal Kamera Nedir?

Herhangi bir ortam ya da alanın içinde bulunan isim, nesne, hayvan vb. durumların algılanmasının yanında, ısısını ölçebilen ve bunu bir cihaz yardımıyla aktabilen sistemlerdir. Termal kamera görüntüleme işlevi gördüğü için kamera sistemleri içinde yer almaktadır. Termal kameralar ışık yerine ısıya duyarlıdır ve ısının algılanmasına yardımcı olur.

Termal kamerayı bir kızılötesi kamera şeklinde de görebilmek mümkündür. Çünkü termal kameralar kızılötesi ışınlarla birlikte nesne ve bulunduğu ortamın tespit edilmesini sağlar. Günümüzde yer alan teknolojilerle birlikte akıllı telefonlardan da termal kameralara erişebilmek mümkündür. Cihazlar üzerinden alınan uygulamalarla yapılabilmektedir.

Termal Kameranın Çalışma Prensibi

İnsan gözü belli başlı nesne ve ortamları algılar. İnsan gözünün görebildiği kısıtlıdır. Her şeyi görmesi mümkün değildir. Ancak termal kameraya benzer teknolojilerle istediğinize erişmek mümkün. – 273 derecenin üzerinde yer alan tüm nesne veya madde belli bir enerji ortaya çıkarır. Bu çıkarılan enerji ise termal kamera sayesinde görülebilmektedir. Termal kameralar, elektromanyetik bir spektrumdaki kızılötesi dalga boylarını görünür hale getirir. Yani ortaya çıkan enerjinin kızılötesi aralıklarında görülmesini sağlar.

Termal Kameranın Kullanıldığı Alanlar

Yazımızın başında da belirttiğimiz gibi termal kameralar ilk olarak askeri alanda kendine yer bulmuştu. Ancak daha sonra diğer sektörlerinde böyle bir ihtiyacı oldu. Sağlık sektöründe ısı ölçmede, binaların ısı kayıpları, mühendislik alanında ve daha birçok yerde kullanımı açılmıştır.

İçeriği beğendiniz mi? Hemen puan verin!

0 / 5 5

Hemen Paylaşın!