8 Şubat 2021

Casus Kamera

İş yerlerinde, hastanelerde, evlerde, bankalarda, okullarda, alışveriş merkezlerinde, sokaklarda ve sayamadığımız birçok farklı alanda ortam güvenliğini sağlayabilmek gerekir. Bu sırada yaşanılanları kayıt altına alabilmek adına da güvenlik kameraları tercih edilmektedir. Teknolojinin gelişmesi ile beraber ihtiyaca göre tasarlanmış farklı güvenlik kamera sistemleri görülmektedir. Bu güvenlik kameralardan birisi de casus kamera sistemleridir. Casus kamera sistemleri kurulumu yapan ve yaptıran kişilerin dışında kimsenin varlığından haberdar olmaz. Ortamdaki gelişmeleri kaydetmek için kullanılan güvenlik kamera sistemi olarak tanımlayabiliriz.

Casus kameralar istenilen her ortamda kullanılır. Gece ya da gündüz kesintisiz bir şekilde sese erişim ve gps algılayıcı sayesinde araç içi takibi gibi hareketli nesnelerinde takibini yapma imkanı tanır. Kullanım alanına göre değişiklik gösteren casus kameralar şu alanlarda daha çok görebiliriz:

Sınav salonlarında,

İş yerlerinin takibinde,

Ev içindeki çocuk ile dadı arasındaki ilişkiyi gözetleyebilme,

Yaşlı bakımı sırasında bakıcının tavrını gözetlemede,

Tv şovlarında,

Emniyet güçlerinin görev esnasında,

Vb. alanlarda gerekilen olayların aydınlatılmasında tercih edilmektedir.

Casus kameraların kol saatleri veya duvar saatleri içine, düğme, kalem, bitkiler veya duman dedektörleri gibi dikkat çekmeyen çeşitli alanlara monte edilerek kullanımı sağlanabilir. Bu sayede gerek ortam güvenliğinin sağlandığı gerekse çeşitli olayların aydınlatıldığı görülür.

Casus Kamera

Casus Kamera Özellikleri

Casus kameralar kablolu veya kablosuz olabilir. Kablolu casus kameralarına bakıldığı zaman tv, video kaydedici veya veri depolama alanı sağlayan kayıt cihazlarına bağlanması ile kullanımı gerçekleştirilir. Kablosuz casus kameralar ise, saat veya kalem gibi istenilen herhangi bir alana monte edilerek istenilen ortamın takibini yapma imkanı sağlar. Gizli kameraların ses özelliği ve uzaktan yönetebilme gibi çeşitli özellikleri olabilir.

Kablosuz casus kameraları video sinyali ile başka bir yerde kaydedilip görüntülenir. Kablolu casus kameralarında ise depolama işlemi bağlandığı cihaz üzerinden gerçekleştirilebilir. Kablolu veya kablosuz oluşu casus kameralarının video aktarım yöntemine bağlıdır. 

Casus kameralar amaç dışında kullanıldığı zaman suç unsuru olarak görülebilir. Kişinin hak ve özgürlüğünü kısıtlamadan amacına ve yasalara uygun şekilde kullanılması oldukça önemli bir unsurdur.

İçeriği beğendiniz mi? Hemen puan verin!

0 / 5 0

Hemen Paylaşın!