13 Ocak 2021

Dijital Kayıt Cihazı

Güvenlik kamera sistemlerinin çektiği görüntüleri bir sistemde depolaması gerekmektedir. Eğer bir görüntü 7/24 prensibiyle görüntüleme imkanı sunsa dahi kayıt altına alınmıyorsa hiçbir anlamı olmaz. Önemli olan kamera aygıtlarının çektiği görüntüleri bir cihazında aynı zamanda kayıt altına almasıdır. Bu yüzden güvenlik kamera sistemlerinin yanında ayrıca bir kayıt cihazı da verilmektedir. Bu cihaza kameranın çektiği görüntüler kayıt edilir. Bu işlemler genellikle dijital kayıt cihazı tarafından sağlanır.

Güvenlik kamera sistemlerinde her cihazın ve aygıtın belli bir görevi vardır. Her biri birbirini tamamlayıcı görevi üstlenir. Biri olmadan bir diğerinin anlamı bulunmaz. Örneğin, kamera olmadan görüntü kayıt altına alınmaz. Ya da görüntüleme ekranına sahip değilseniz, olup biteni izleyemezsiniz. Elbette tüm bu cihazlar bir araya geldiğinde ortaya sistemin hepsi çıkmaktadır.

Dijital kayıt cihazlarının da bu nedenle sistemdeki görevleri oldukça önemlidir. Her anı kayıt altına alması gereklidir. Diğer türlü görüntülerin hiçbir anlamı kalmaz. Peki dijital kayıt cihazı nedir? Özellikleri Nelerdir?

Dijital Kayıt Cihazı

Dijital Kayıt Cihazı Nedir?

Güvenlik kameralarının ortamda görüntülediği anlık olarak kayıt altına almaya yarayan cihazların tümüne denilmektedir. Kayıt cihazları farklı model ve özellikte bulunabilmektedir. Ancak en çok yaygın olarak kullanılanlar arasında dijital kayıt cihazı da yer almaktadır. Kısaltılmış adı ise “DVR” şeklindedir. Kayıt cihazı her türlü görüntüyü anında kayıt altına alabilir. Buna ek olarak ses kaydı da yapabilmektedir. İstenilen yerde istenilen zaman izleme imkanı da sunmaktadır.

Dijital kayıt cihazları az önce söylediğim gibi farklı model ve çeşitte bulunabilmektedir. Güvenlik sisteminde yer alan kamera sayısına göre belirlemek en mantıklısıdır. Genellikle de kamera sayısına göre kayıt cihazı temin edilir. 4, 8, 16, 32 ve 64 gibi kanala sahip olan DVR tercih edilmektedir. Ancak maksimum ya da bir alt kanala sahip olan modeli aldığınızda kamera sayısı az olabilir. Fakat kamera sayısını çoğalttığınızda bu sefer kayıt cihazınızı değiştirmek zorunda kalmazsınız.

Dijital Kayıt Cihazının Özellikleri

  • Dijital kayıt cihazı anlık kayıt yapabilme yeteceğine sahiptir.
  • Canlı izleme, geri ya da ileri sararak izleme ve ağ üzerinden paylaşım imkanı sunar.
  • İçinde yer alan sabit diskler sayesinde uzun süre kayıt almaktadır.
  • Otomatik zamanlama ile istediğiniz zaman kayıt yapmasını sağlayabilirsiniz.

İçeriği beğendiniz mi? Hemen puan verin!

0 / 5 5

Hemen Paylaşın!