14 Ocak 2021

Hareket Algılamalı Kayıt

Kamera sistemlerinin en önemli görevlerinden biri de gördüğü nesneyi anında kayıt altına almasıdır. Kameraların algılamalı hareket edebilmesi tasarruf açısından ve verimlilik bakımından önemlidir. Harekete duyarlı sistemlerin normal güvenlik sistemlerine göre daha hassas olduğu bilinmektedir. Her iki sistem arasında farklılıklar bulunmaktadır. Ancak hepsinin kullanım yeri ve amacı farklıdır. Hareket algılamalı kayıt içinde bu geçerlidir.

Güvenlik kamera sistemlerinde her alanda veya ortamda hareket algılamalı kameralar seçilmeyebilir. Örnek vermek gerekirse, market ve mağaza gibi yerlerde hareket algılamalı kamera ve kayıt sistemleri gereksizdir. Çünkü bu gibi yerlerde insan popülasyonu oldukça fazladır. Yani kameranın sürekli faal olması gerekmektedir. Fakat insan popülasyonunun az olduğu ortamlarda hareket algılamalı kayıtlar ve kamera sistemleri kullanılabilir.

Hareket algımalı uygulamalar aynı zamanda alarm sistemlerinde de kullanılmaktadır. Ancak kameraya göre işleyişi daha farklıdır. Alarm sistemlerinde pasif kızılötesi sayesinde hareketli isimler algılanır. Kameralar ise harekete bağlı algoritmalar üretir ve buna bağlı olarak fark eder. Peki hareket algılamalı kayıt sistemi nasıl çalışır? İşlemini yeterince iyi yapar mı?

Hareket Algılamalı Kayıt

Hareket Algılamalı Kayıt Sisteminin Çalışması

Hareket algılamalı kayıtı yapabilmek için öncelikle tüm sistemin buna uygun olması gerekmektedir. Kurulumu yapılmadan önce elinizde bulunan cihazların harekete karşı duyarlı olduğundan emin olun. Bu kayıt sistemini desteklemezse işlemi yapmanız mümkün olmayacaktır. Şayet bu konuda yeterli bilgiye sahip değilseniz, profesyonel ekiplerden destek alın.

Tüm her şey hazır olduğunda ve sistemin uygunluğu görüldükten sonra hareket algılamalı kayıt işlemine başlanabilir. Buradaki mantık çok basittir. Kamera ortamda bir isim ya da hareketli bir nesne algıladığında otomatik olarak kayıda geçer. Bunun için ayarlama yapmak yeterlidir. Ayarlama yapıldıktan sonra kolaylıkla kamera kayıtta olacaktır.

Hareket algılamalı kayıtta önce ana menüye girin. Ana menü üzerinden kayıt bölümüne girerek hangi kanalın algılamalı kayıt yapacağını seçin. Algılama butonu hariç diğerlerini kapatın. Eğer tüm kameralarda bunu isterseniz aynı işlemleri tekrarlayın. Hepsini bu şekilde ayarlayarak tüm kameraların hareket algılamalı kayıda başlaması için hazırlamış olursunuz. Test etmek için ise önünde dolaşarak kayıtlardan izleyebilir ve görebilirsiniz.

İçeriği beğendiniz mi? Hemen puan verin!

0 / 5 5

Hemen Paylaşın!