10 Ocak 2021

Mobil Kamera

Güvenlik kameraları ve alarım sistemleri genellikle sabit bir yerde kullanılmaktadır. Yani iş yeri ve ev gibi ortamlarda kamera sistemlerine sıklıkla rastlarız. Ancak bazı modeller hareketli taşımacılık sistemine uygundur. Bunlardan biri yaka kamerası diğeri ise mobil kamera sistemidir. Her iki modelde de sabit bir yerde bulunma zorunluluğu yoktur. Bulundukları yerde sabit olsalarda her zaman hareket halindedir. Yaka kameraları genellikle insan vücudunda kullanılmaktadır. Peki mobil kameraların kullanımı nasıldır?

Mobil kameralar uzun zamandır kullanılan teknolojidir. Genellikle araç içinde kullanılan güvenlik sistemine vatandaşlar oldukça alışık. Hatta güvenlik kamera sistemlerinde en sık ullanılan modellerden birisidir. Araba, taksi otobüs gibi pek çok hareketli araçların içinde sıklıkla görürüz.

Mobil kameraların fazla kullanılması insanlar için güvenilir bir göstergedir. Kameralar sayesinde insanlar kullandıkları araçların içinde kendilerini daha korunaklı hissetmektedir. Özellikle de toplu taşıma araçlarında yer alan mobil kameralarda güvenlik daha fazla önem taşır. Olumsuz durumlara karşı insanları korumayı başarır.

Mobil Kamera

Mobil Kamera Sistemi Nedir?

Mobil kameralar, internet aracılığı ve network prensibine bağlı bir sistemdir. Sistemin çalışmasında görüntüleri anlık kayıt altına alarak kullanıcıya ya da görüntüleme cihazına iletir. Görüntüler, dijital bilgiye çevrilmenin ardında network vasıtasıyla iletişime geçer ve görüntüyü aktarır. 

Mobil kamera sistemleri taşımalı bir model olduğu için diğer kameralara göre biraz daha ucuzdur. Sadece ucuz değil aynı zamanda pratik ve portatif bir yapıya sahiptir. Mobil kameralarda kendi aralarında farklı modellere ayrılmaktadır. Bu modeller şu şekildedir;

  • Mobil DVR
  • Mobil NVR
  • Mobil PTZ Kamera
  • Mobil IP Kamera

Gibi farklı çeşitlerde seçebilme imkanı mevcuttur. Bu modellerin bazılarında görüntülemek için akıllı telefon ya da tablet kullanılabilmektedir. Bazılarında ise görüntülerin anlık gösterildiği ekran panelleri bulunmaktadır.

Mobil Kameralar Hangi Amaçla Kullanılır?

Mobil kameranın kullanım amacı biraz daha farklı olabilmektedir. Mobil kamera sistemine sahip olan kişi ya da kişiler hırsızlık, kaza anını çekme ve insan tacizi gibi nedenlerle tercih etmektedir. Minibüs, otobüs, taksi, filo araçlarının takibi ve servis araçları gibi geniş bir alanda kullanılabilmektedir. Bunlara ek olarak emniyet güçleri de anlık görüntü almak için araçlarında mobil kameraları tercih etmektedir.

İçeriği beğendiniz mi? Hemen puan verin!

0 / 5 5

Hemen Paylaşın!