9 Ocak 2021

Time – Lapse Kamera

Time – Lapse günümüzün en çok tercih edilen çekim metotlarından biridir. Birçok amatör ve profesyonel çekim yapan kişiler bu metodu kullanarak kameralarına hayat vermektedir.  Ayrıca şimdiki birçok kameraların time – lapse özelliğine sahip olması insanların işini kolaylaştırıyor. Daha sonrası ise tamamen kişinin hayal gücüne kalıyor. Time – lapse kamera ile birlikte daha kolay çekim gerçekleşmesi çoğu zaman iyi sonuçlar verebiliyor.

Time – lapse son yılların tercih edilen bir çekim metodu olduğunu söyledik. Özellikle de gençler arasında sıkça bilinen bir çekim modelidir. Orta yaşlarda insanlarında aşina olduğu ve bu işle ilgilenenlerin en ince ayrıntısına kadar bildiğini söyleyebiliriz. O halde time lapse nedir? Ne anlama gelmektedir?

Time - Lapse Kamera

Time – Lapse Kamera Nedir?

Time lapse kelimesi lügatımıza İngilizce’den girmiştir. Daha çok bu şekilde kullanılsa da Türkçe’ye çevirdiğimizde “zaman aşımı” manası çıkmaktadır. Time lapse, yüzlerce hatta binlere fotoğrafın bir araya gelerek videoyaya dönüşme işlemidir. Art arda fotoğrafların çekilmesi ve bu fotoğrafların aynı anda oynatılması işlemidir. Bu şekilde yapıldığı zaman bir time lapse ortaya çıkar. Bu da bir video haline dönüşür. Günümüzde time – lapse kamera sayesinde kolaylıkla bu işlemler yapılabilmektedir.

Time – lapse için sürekli fotoğraf çekmenize gerek yok. Hali hazırda bulunan birçok fotoğraf makinası, el gimbalları ve akıllı telefonlar time – lapse özelliğini desteklemektedir. Manuel olarak bu işlemler önceden yapılırdı ve bir kurgu işlemine sokulurdu. Şimdilerde ise kameraların kendi içinde bulunan bu özellik sayesinde daha da pratikleşti.

Time – Lapse Çekim Yapmak

Time lapse düzgün yapabilmek için doğru ekipmanı da seçmek gerekir. Doğru ekipmanın başında da time lapse kamerası gelmektedir. Sadece time lapse yapabilen kameralarda mevcuttur. Bu kameralar sayesinde çekimi istediğiniz şekilde yapabilirsiniz. Aynı zamanda ekstra bir maliyette gerektirmez. Kamerayı sadece time lapse için kullanacaklar için iyi bir seçenek olduğunu söylemek isterim.

Time – lapse kamera ile birlikte Full HD, HDR, HD gibi özelliklerle çekim yapabilmek mümkündür. Bu özellikli bir kamera aldığınızda ekstra ekipman satın almanıza gerek kalmaz. Tripod vb. Eşyalara gerek duymasınız. Ayrıca modellerin birçoğunda kendi üzerinde ekran bulunmaktadır. Buradan çektiğiniz görüntüleri inceleyebilirsiniz.

İçeriği beğendiniz mi? Hemen puan verin!

0 / 5 5

Hemen Paylaşın!