24 Mart 2021

Wifi Kamera Nedir? Wifi Kamera Hangi Özelliklere Sahiptir?

Wifi kameralar son zamanlarda çok yoğun bir şekilde tercih edilen en faydalı kamera türleri arasında yer almaktadır. Son zamanların en çok tercih edilen kamera türleri arasında yer alan bu kameralar ile ilgili merak edilen pek çok konu vardır. Wifi kamera nedir? Hangi özelliklere sahiptir? Hangi avantajlara sahiptir? Şimdi gelin wifi kameralar ile ilgili tüm detayları hep birlikte inceleyelim.

Wifi Kamera Nedir?

Günümüzde bilgi aktarmak için kamera modellerini bilgisayarınıza bağlamak zahmetli görünebilir. İlk olarak 2005 yılında ortaya çıkan WiFi kameralar, fotoğrafları kablosuz olarak dijital kameradan bir web sitesine veya bilgisayarınıza aktarmayı mümkün kılarak kablo karmaşasını çözmeyi hedefliyor. Tatildeyken seyahatinizin fotoğraflarını e-posta ile gönderebileceğiniz ve fotoğrafları doğrudan kameranızdan hızlıca bir editöre gönderebileceğiniz anlamına gelmektedir.

WiFi olmayan kameralarda olduğu gibi, kamera seçiminiz onu nasıl kullanmayı planladığınıza bağlı olacaktır. WiFi özellikli bas-çek kameralar, tak ve çalıştır benzerlerinden biraz daha fazla tercih edilmektedir. WiFi özellikli bir SD kart kullanarak bu kameraların sağladığı avantajlardan en iyi şekilde faydalanmak mümkündür. Bu SD kartlar, dahili WiFi’li bir kamerayla temelde aynı işlevleri sunmalarına olanak tanıyan yerleşik bir WiFi antenine sahiptir. Ancak bir kamera doğrudan desteklemiyorsa ekran arabiriminden yoksundur. Eye-Fi ile kartı bilgisayarınıza kurarsınız ve ardından uyumlu bir WiFi ağı algıladığında fotoğrafları otomatik olarak bilgisayarınıza veya web alanınıza yükleyeceği kameraya yerleştirirsiniz.

Bazı wifi kamera modelleri özellikle ilk modeller, kamerada saklanandan daha düşük çözünürlüklerde dosya yükleyebilir. Yüksek kaliteli çekimler kamerada kalır, böylece şansınız olduğunda kablolu bir bağlantıyla aktarılabilirler. Dolayısıyla, WiFi özellikli kameranızı elinize aldığınızda temel özellikleri, otomatik işlevleri ve resimlerinizi yüklemeyi planladığınız web sitesini veya bilgisayarı kurmanız gerekir.

Wifi Kameraları Nasıl Kullanılır?

Wifi kamera kurulumu, kameranızın modeline ve sahip oldukları özelliklere bağlı olarak değişebilir. Tüm modeller için temel olarak iki adım bulunmaktadır. Bunlar; evinizin WiFi erişimini ayarlamak ve resimlerinizin gitmesini istediğiniz konumu ayarlamak şeklindedir.

Çoğu WiFi kamerası ekranda ya da kullanım kılavuzunda yer alan bilgiler ile bu süreçte size rehberlik edecektir. Bazı kameralarda halihazırda kurulmuş fotoğraf paylaşım siteleri yer almaktadır. Yani bir kullanıcı adı ve şifre seçmek için çevrimiçi olarak bu kameraları en iyi şekilde kullanmaya başlayabilirsiniz. Bazı modellerde kurulum için önce kamerayı bilgisayara bağlamanızı istenebilir. Burada aynı özellikleri kameranın kendisinde bir ekran arabirimi yerine klavyenizi kullanarak kurabilirsiniz. WiFi özellikli SD kartları da bu şekilde, kartı kameraya takmadan önce bilgisayarınıza bağlayarak kurarsınız.

WiFi Kameraların Faydaları

WiFi kameralar, avantajlarının yanı sıra bazı olumsuzlukları da beraberinde getirir. Teknoloji ilerledikçe, karışıklıkların çoğu ortadan kalkabilir ve yeni işlevler getirilebilir, ancak şimdilik şu anda piyasada bulunan kameraların faydalarına bakacağız.

Kablosuzdur

Wifi kameraların sağladığı en belirgin avantaj kameraların kablo içermemesidir. Tamamen kablolu iş güvenlik sistemlerine sahip kuruluşlara girmek için yalnızca bir çift tel kesiciye ihtiyaç vardır. Bireyler güç kablolarını ve telefon hatlarını bozarak en son kablolu güvenlik kameralarını kullanılmaz hale getirebilir. Öte yandan, kablosuz gözetim kameralarında suçluların saldırabileceği teller yoktur.

Kablolu güvenlik kameraları kurarken duvarınızda delikler açmanız ve montaj kiti almanız da gerekebilir. Zor bir görev olmasa da kamerayı tutmak için bir şeyler bir araya getirmek genellikle zaman alıcıdır. Bunun yanı sıra kablosuz kameraların kurulumu inanılmaz derecede kolaydır. Çok az zaman gerektirir ve kameraları seçtiğiniz yöne göre açmanıza olanak tanır.

Esnek Yapıya Sahiptir

Wifi kameraların kablolarının olmaması kameraları istediğiniz herhangi bir yere yerleştirmenize olanak tanıdığından daha fazla esnekliğe sahiptir. Ek olarak, onları bir prize bağlama konusunda endişelenmenize gerek kalmaz. Herhangi bir yere yerleştirmenin yanı sıra, kablosuz kameraları bir dizi ayara programlayabilir ve kablolarla uğraşmadan fiziksel olarak farklı bir konuma taşıyabilirsiniz.

Kablolu bir kameraya sahip olmak, gözetim konumlarını kısıtlamak için çalışır. Kameralarınızı, bu alanların gözetim cihazları için uygun olup olmadığına bakılmaksızın, yalnızca kablolar ve diğer ekipmanlar için ulaşılması kolay noktalara yerleştirmeye zorlar.

Kameraları hızlı bir şekilde manevra etme ve bunları, prizler hakkında endişelenmeden yüksek veya en uygun alanlara kurma durumu söz konusudur. Bu durum sizi çok fazla sorundan kurtarabilir. Kablosuz kameralarla, hayal gücünüz muhtemelen yerleştirme konusunda karşılaşacağınız tek kısıtlamadır. Ek olarak, kabloların olmaması, kameraların gizlenmesini çok daha kolay hale getirir. Bu durum kameraları bir güvenlik önlemi olarak kullanmanız durumunda büyük bir avantaj sağlayacaktır.

Güvenlik Kamera Sistemleri

Güvenlik Kamera Sistemleri

 

Güvenli Video Çekimleri

Kablosuz kameraların genellikle alarm izleme hizmetleriyle birlikte gelmesinin yanı sıra, şu anda mevcut olan kablosuz gözetim sistemlerinin çoğu verileri doğrudan buluta kaydeder. Bu da kayıtları tamamen güvenli tutmaya yardımcı olur. Kablolu güvenlik sisteminiz yerinde bir yedeklemeye kayıt yapıyorsa insanların izinsiz girmesini ve ardından iyi önlem almak için gözetim görüntülerine zarar vermesini veya gözetim görüntülerini almasını engelleyen pek bir şey yoktur. Verileri yok etme veya silme çabalarına rağmen kurulu kablosuz kameralarınız varsa gözetim görüntüleri erişilebilir durumda kalacaktır.

Yukarıda bahsedilenlerin yanı sıra kablosuz güvenlik sistemleri dijital veriler için en yüksek hızda şifreleme tekniklerini kullanır. Bu da video beslemenizi hem sıradan hem de siber suçlulardan güvenli hale getirir. Kablosuz kameralar ayrıca bağımsız güç kaynaklarında uzun süre çalışacak şekilde tasarlanmıştır. Bu nedenle, kesintiler sırasında bile çalışmaya devam edecekler.

Kolay Erişilebilirlik

Wifi kameralar söz konusu olduğunda, alıcıyı ana kameradan 700 fit ila on mil uzağa yerleştirebilir ve yine de kamera türüne bağlı olarak toplam mesafe ile kaldırabilirsiniz. Sinyal ayrıca metal, ahşap, plastik ve cam gibi katı nesnelerin içinden geçmeyi içeren sekiz duvara kadar sızma özelliğine sahiptir.

Wifi özellikli bir kameraya her yerden erişebilmenin yanı sıra, özellikli gelişmiş erişim kontrol sistemi sayesinde akışlarınızı istediğiniz zaman kontrol edebilirsiniz. Bu nedenle, mülkünüzü savunmasız bırakmadan uzun bir tatil için ayrılabilirsiniz.

Wifi Kameraların Dezavantajları

Diğer kamera çeşitlerine göre Wifi kameraların bazı dezavantajları bulunmaktadır. Söz konusu dezavantajları genel olarak aşağıdaki gibi açıklamak mümkündür.

Maliyet

Wifi güvenlik sistemleri teknolojik olarak gelişmiştir ve piyasada yenidir. Bu faktörler nedeniyle talepleri geleneksel güvenlik sistemlerinden daha fazladır. Bu sistemler; kontrol panelleri, uzak tuş panelleri, sirenler ve sensörler dahil olmak üzere standart seçeneklerde bulunan tüm özelliklerle birlikte satışa sunulmaktadır. Bununla birlikte her özellik, bu sistemlerin kablosuz doğasını kolaylaştırmak için bir radyo vericisi de içerir.

Wifili kamera sistemleri ilerleten radyo vericileri ve diğer özelliklerin bir bedeli vardır, bu da tüm alarm sisteminin maliyetini aynı kablolu sistemlerden daha fazla kılar. Bazı kişiler, bu alarm izleme hizmetlerinin bir uzman tarafından kurulmasına gerek olmadığı için maliyetli olmadığını düşünmektedir.

Kurulum maliyeti ile kablolu güvenlik sistemleri karşılaştırılırken bu sistemin maliyeti de dikkate alınmalıdır. Ancak, gerekli eğitimi almadığınız sürece bu her zaman yapılacak en iyi şey değildir. Profesyonel olmayan kurulum, sisteminizi kasıtsız hasarlara ve hırsızlığa karşı savunmasız bırakabilir.  Wifi güvenlik sistemlerinin sahip olduğu bazı özellikler vardır. Ancak kablosuz sistemlerde yoktur. Bu, bu sistemi çıkarıma eğilimli yapan bir faktördür. Örneğin bir hırsız, içeri girmeden önce kablolu bir sistemi bağlayan kabloyu kesmeye karar verdiğinde, bir alarm çalacaktır. Ancak kablosuz sistemde durum böyle değildir.

Kablosuz yani wifi özellikli  alarm sistemlerinde, ayrı sensörler ve diğer bazı bileşenleri, radyo dalgalarını kullanarak kontrol paneli ile iletişim kurar. Mikro dalgalar kullanan diğer sistemler, bu bileşenler arasındaki iletişimi kesintiye uğratabilir ve iş güvenliği risklerinizi ortaya çıkarabilir. Bazı durumlarda, frekans paraziti yanlış alarma neden olabilir.

Wifi Kamera Fiyatları

Wifi kamera fiyatları bu ürünlere sahip olmak isteyen bireylerin en çok merak ettiği bir diğer konudur. Ancak söz konusu ürünlerin fiyatları ile ilgili net bir şekilde bilgi vermek ne yazık ki mümkün değildir. Ürünlerin marka, model ve özelliklerine göre fiyatlarında değişiklikler meydana gelir. Siz de wifi kamera fiyatları ile ilgili detaylı bilgiye sahip olmak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

İçeriği beğendiniz mi? Hemen puan verin!

0 / 5 5

Hemen Paylaşın!