5 Ocak 2021

Drone Kamera

Hayatımızın her döneminde yeni teknolojik aletlerle tanışmaya devam ediyoruz. Kamera sistemleri öyle bir gelişti ki önceden kullandığımız birçok cihazı kenara attık ya da unutur olduk. 2010 yılından sonra ülkemizde ve dünyada “Drone” kamerası furyası başladı. Drone kamera ilk çıktığı günden bu yana büyük ses getirdi. Kamera sistemlerinin arasında önemli bir yer edindi.

Drone kameralarına “İnsansız Hava Aracı” ya da “Uzaktan Kumandalı Hava Aracı” isimlerle de nitelendirmek mümkün. Dronelar olmadan önce havadan çekim yapmak için helikopterler kullanılmaktaydı. Bu da oldukça masraflı ve zaman kaybına yol açıyordu. Tüm bu dezavantajlı durumlar drone kameraları ile son buldu. Drone kameraları ayrıca her alanda kullanıma açıldı. TV programları, belgesel, film, asayiş, termal görüntüleme gibi daha pek çok alanda kullanılmaktadır. (Detaylı Bilgi İçin)

Drone Kamera

Drone Kamera Nedir?

Drone kelimesi İngilizce kökenli bir yapısı bulunmaktadır. Ve tüm dünyada drone şekliyle kullanılmaktadır. Türkçeye çevirdiğimizde erkek arı anlamını taşır. Ancak Türkçe karşılığı tam olarak “insansız hava aracı”dır. Bir kumanda yardımıyla uzaktan kontrol edilebilen ve gökyüzünde görüntü almaya yarayan bir tür elektronik cihaz tanımını yapmak doğru olabilir. Drone kamera ile birlikte olmazsa olmaz bir parçadır.

Uzaktan kumandalı oyuncakların mantığı gibi çalışsa da en büyük farklılık hem cihazı kontrol ediyorsunuz hem de kameranın görüntü almasını sağlıyorsunuz. Bu yüzden insansız hava ve görüntüleme aracı tabirini almıştır. Elektronik cihazın drone vasfını kazanması için kamera ile görüntü alabilmesi ve bunu aynı zamanda kayıt etmesi gereklidir. En küçük boyutundan tutunda devasa askeri savunma sistemlerine kadar dronelara rastlamak mümkün.

Drone Nasıl Kullanılır?

Günümüzde droneların kullanımı oldukça fazladır. Türkiye’de sıklıkla rastlanan dronelar için ise bir takım önlemler alınmıştır. Drone kullanmadan önce belli başlı prosedürleri yerine getirmek şarttır. Diğer türlü yaptığınız uçuşlardan dolayı para cezası ödeyebilirsiniz.

Drone kamera uçurabilmek için öncelikle ehliyetinizin olması gerekli. Ehliyetsiz drone uçurmak yasaktır. Ayrıca drone size ait ise sisteme kayıtlı olmalıdır. Bunlara ek olarak uçuracağınız bölge içinde izin işlemleri gerekebilir. Tüm bunları yaptıktan sonra drone kamera kullanımına başlayabilirsiniz. Unutmadan drone kullanmak için kurslara başvurabilir ya da tamamen kendi başınıza geniş bir alanda öğrenebilirsiniz.

İçeriği beğendiniz mi? Hemen puan verin!

0 / 5 0

Hemen Paylaşın!