13 Ocak 2021

Endoskopik Kamera

Sektörde “endoskop kamera” olarak da bilinen endoskopik kamera, önceleri tıbbi amaçla kullanılmaktaydı. Daha çok sağlık sektörünün içinde ameliyat gibi ciddi operasyonel müdahalelerde endoskopik kameraya başvurulurdu. Bu kameranın insanlara gösterdiği performans sayesinde birçok başarıya imza attı. Sağlık alanında gösterdiği başarılar şimdi ise başka sektörlerde de devam ediyor. Kendine yeni alanlar açan endoskop kamerası gelecek yıllarda da adından daha fazla söz ettirecek gibi duruyor.

Kamera sistemleri eskiye nazaran günümüzde oldukça gelişmiş düzeyde. Özellikle de 2000’li yıllardan sonra kamera sistemlerinde ciddi bir gelişme yaşandı. Drone, hareket algılamalı kamera sistemleri, 4K kamera, solar enerjili kamera, time lapse kamera gibi farklı çeşitler çıktı. Bazıları normal hayat içinde kullanılırken bazıları da güvenlik ve korunma amaçlı şekilde kullanılmaya başlandı. Termal ve gece görüşlü kameralar askeriye de yer alırken son yıllarda güvenlik kamera sistemlerinde sıkça kullanılmaya başlandı.

Endoskopik kamera sistemine dönecek olursak iki türde incelemeye almak mümkündür. Biri sadece sağlık alanında kullanılabilecek endoskop kamera diğer ise sanayi tipi endoskop kameradır. Her ikisininde kullanım alanları farklı olduğu için birbiriyle karıştırılmamalıdır. Aynı görevleri yürütselerde biri insan vücudunda diğeri ise doğal ortamlarda kullanılmaktadır. Bu yüzden seçim yaparkende bir yerden destek alarak tercih edilmelidir. Yaptığınız işe uygun cihazı temin etmelisiniz.

Endoskopik Kamera

Endoskopik Kamera Nedir?

Endoskopik kamera sistemine tanım yapmak için iki farklı şekilde ele almak gerekir. Sağlık alanında kullanılan endoskop kamerası kapsül ya da hap şeklindedir. Bu modellerde 25 kare resim çekebilen ve 2 MP çözünürlüğe sahip kameralar bulunmaktadır. Doktorların ameliyat ve farklı operasyonlarında kullanılan cihazlar oldukça kurtarıcı yardımcıdır. Kapsül ya da hap şeklinde olduğu için hasta bunu su ile içer. Ve mideye karışır. Daha sonra midede bulunan endoskop kameradan doktorlar tüm her şeyi görebilir.

Sanayi tipi endoskopik kamera ise, yılan kamera sistemine biraz benzemektedir. Standart modellerinde kablo ucunda kamera diğer ucunda ise kameranın kontrolünü sağlayacak kumanda sistemi bulunmaktadır. Ayrıca görüntüleme ekranı sayesinde kolaylıkla her şeyi inceleyebilirsiniz. Sağlık dışında inşaat, fabrika, tesisat gibi zorlu yerlerde kullanılabilmektedir.

İçeriği beğendiniz mi? Hemen puan verin!

0 / 5 5

Hemen Paylaşın!