10 Ocak 2021

Speed Dome Kamera

Kamera sistemlerinin çeşit çeşit ve model model olduğunu pek çok yazımızda görmüşünüzdür. Bunlardan bazıları dome, bullet ve ptz gibi çeşitlerin olduğunu söylemiştik. Vandal proof kamera ile de dayanıklı ve korunaklı bir kamera çeşidine sahip olabilirsiniz. Bunlarla ilgili makalelere yeniden göz atabilirsiniz. Şimdi ise dome kameranın içinde yer alan speed dome kamera sistemine göz atacağız. Çalışma prensi ve nedir, ne değildir sorularına yanıt bulacağız. Kullanım amaçlarına hep birlikte göz atacağız.

Kamera sistemlerinin her biri farklı bir amaca hizmet etmek için tasarlanmıştır. Bazı modeller sabit, bazıları hareketli kamera, bazıları ise termal kamera şeklinde olabilmektedir. Bu örneği çoğaltmak mümkündür. Kısacası kullanıcının isteğine göre kamera sistemi mevcuttur. Sadece istenilen kamera sistemi ekiplere bildirilmesi yeterlidir. Bu sayede bulunduğunuz ortama uygun kamera modelini seçmek mümkündür.

Speed dome kameranın özellikleri ptz kamera modellerine oldukça yakındır. Donanım olarak aynı özellikleri taşıdığını söyleyebiliriz. Aralarında belli başlı bazı farklılıklar oluşmaktadır. Her ikisi için seçim yapmak isteyenler ise profesyonel kişilere danışmasında fayda vardır. Kararsız kaldığınızda deneme yanılma yöntemi seçilmemelidir. Yani her iki modelden de birer tane alarak kullanmak verimsiz çalışmaya davetiye çıkarır. Bu yüzden size uygun modeli bulmak için danışmanlardan ücretsiz şekilde destek alın.

Speed Dome Kamera

Speed Dome Kamera Nedir?

Orta ya da büyük ölçekli bir alanın tüm noktasına kadar görüntülenmesi ve gözetim altına alınma sistemine speed dome kamera denir. Speed dome kameranın en büyük özelliği hiçbir kör nokta bırakmamasıdır. Yani bulunduğu alanın en ufak noktasına kadar görüntüleme kabiliyetine sahiptir.

Speed dome kameraları hemen hemen tüm işlemleri otomatik mod özelliği ile yapabilmektedir. Alanın taranması ve hareketli hedeflerin izlenmesi en belirgin özellikleridir. Aynı zamanda yakınlaşma ve yüksek hızda odaklama gibi işlevleri de yerine kusursuz şekilde getirir.

Speed dome kameralarının en avantajlı yönü kubbe şeklinde bir tasarıma sahip olmasıdır. Dome kameralarının genel özelliğini speed versiyonu da taşımaktadır. Bu da görsel olarak iyi gözükürken aynı zamanda dayanıklıdır. Speed dome kamera yüksek konumlandırılmasıyla dış saldırılara da maruz kalmamaktadır.

İçeriği beğendiniz mi? Hemen puan verin!

0 / 5 5

Hemen Paylaşın!