9 Ocak 2021

PTZ Kamera

Bundan önceki yazılarımızda dome ve bullet gibi sektörün en çok tutulan kameralarından bahsetmiştik. Elbette bu sektörde kendi yerine ve kullanım amacına göre tercih edilen kamera sistemleri bulunmaktadır. Şimdi ise sizlere ptz kamera sistemini tanıtacağım. Özellikleri bakımından oldukça iyi bir kamera yapısına sahip olan ptz, parasının hakkını veriyor. Öncelikle ptz kameralar nedir, sorusuna yanıt vererek başlayalım.

Ptz Kamera Nedir?

Uzaktan kontrol edilebilen ve hareket ettirilebilen kamera çeşidine ptz denir. Ptz kamera da sağa sola döndürme, ileri geri oynatma gibi işlevler bulunmaktadır. Ptz kameralarına uzaktan müdahale edebilmek mümkündür. Yani bir kamera izleme odasından ptz cihazlarına erişim sağlayabilirsiniz. İstediğiniz şekilde müdahale etme hakkınız bulunmaktadır.

Ptz kameranın açılımı ile zaten bunu söylemektedir. Ptz; Pan, tilt ve zoom kelimelerinin kısaltılmış halidir. İsmiyle kameranın yaptığı işlevsellik uyuşmaktadır. Bu da kullanıma oldukça olumlu yansımaktadır. Yani bir kameranın sabit kalmasını istemiyorsanız ptz tam size göre.

Ptz Kamera

Ptz Kameranın Özellikleri

Ptz kameralarının özelliklerini tek tek maddeler halinde yazacağım. Özelliklerini tek tek saydığımızda cihazın ne kadar yetenekli ve işlevsel olduğunu görebilirsiniz. İşte ptz kameranın en belirgin özellikleri;

  • Ptz kameraları geniş görüş alanına sahiptir. Bazı model kameralara göre daha kapsamlı lanı tarayabilir. Bu da size önemli avantaj sağlar. Özellikle de mağaza, dükkan ve market gibi yerlerde işinizi görür.
  • Ptz kameralarının diğer en belirgin özelliği yakılaştırma, kaydırma ve sağa sola çevirme işlemlerini yapmasıdır. Bunların yanında yukar aşağı gibi hareketlerde ptz kameralarında yapılabilmektedir.
  • Geniş açılı kameraya sahip olması hareket kabiliyetini de oldukça genişletmektedir. Yani 180 ve 360 derece dönebilme kabiliyeti kameraya kazandırılmaktadır. Bu sayede doğru şekilde konumlanan kamera 2 ya da daha fazla kamera eş değer gelebilmektedir. 1 Ptz kamerası ile 2’den fazla kameranın görevini üstlenmiş olur.
  • Çözünürlük bakımından da Ptz kameraları kullanıcıya iyi veriler sunmaktadır. HD, Full HD ve UHD çözünürlüğe sahip kamera görüntülerini kayıt merkezine aktarmaktadır.
  • Ptz kamerası sıradan kameralara göre daha iyi bir izleme ve takip yeteneğine sahiptir. Birçok modele göre neredeyse kusursuz derecede bir hareket izleme donanımı bulunmaktadır.

İçeriği beğendiniz mi? Hemen puan verin!

0 / 5 5

Hemen Paylaşın!