10 Ocak 2021

Varifocal Lens Kamera

Güvenlik kameraları alacak kişilerin dikkat etmeleri gereken bir konusu da lenslerin doğru seçilmesidir. Kameraların kalitesini lenslerin kalitesiyle doğru orantılı olduğunu unutmayın. İyi bir lense sahip güvenlik kamerası ile görüntüler daha berrak ve net olmaktadır. Bu konuda araştırmanızı doğru ve düzgün şekilde yapmalısınız. Alacağınız destekle birlikte size uygun bir kamera seçilebilir. Bu yazımızda ise sizlere Varifocal lens kamera aygıtlarından bahsedeceğim.

Sistem oluşturulmadan önce her şeyi en ince ayrıntısına kadar düşünmelisiniz. Alacağınız ürünlerin sizin için doğru olması gerekir. Aksi taktirde verdiğiniz para çöpe gidebilir. Kamera sistemlerini oluştururken lens seçiminde titiz davranmalısınız. Sistemin tam randımanlı çalışması lenslerin kalitesiyle bağdaşabilir. Tüm sistemi düşündüğünüzde kablodan tutunda kayıt cihazı ve lenslere kadar her parça eksiksiz ve birbirine entegreli şekilde olmalıdır. Bunu sağladığınız zaman sistem saat gibi çalışacaktır.

Varifocal lens kamera seçmeden önce nasıl bir alanda kullanım amaçladığınızı belirleyin. Uzak mı yoksa yakın bir mesafeden mi kameranın görüntü almasını istiyorsunuz, buna karar verin. Şimdi varifocal lens kamera hakkında bilgi vererek olayı netleştirelim. (daha detaylı bilgi için)

Varifocal Lens Kamera

Varifocal Lens Kamera Nedir?

Ortamın görüntülenebilmesi için odak uzaklığı ve görüş alanını kolay bir şekilde değiştirebilen lens kamera çeşidine denir. Varifocal lens kameranın en büyük özelliği ayarlamalarını kendi isteğine göre yapabiliyor olmanızdır. Sabit güvenlik kameralarına göre farklı argümanlara sahip olması bir avantajdır. Manuel olarak yapılabilen ayarlamalar sayesinde istediğiniz yönde ve odaklıktan görüntüleme imkanı sunar.

Varifocal lens kameraları fiyat olarak sıradan kameradan biraz daha fazla tutabilmektedir. Ancak işlevsellik görevini düşündüğümüzde ücreti görmezden gelebilirsiniz. Elbette sabit lensli kameralar ile bir farkı olacaktır. Bu yüzden fiyat konusundan çok işlevsellik konusuna odaklanmak gerekir. Varifocal kameralarında ayrıca otomatik iris lensi ile donatılmaktadır. Bu da dış mekan çekimlerinde daha başarılı sonuçlar vermektedir.

Varifocal Lens Kameraları Nasıl Ayarlanır?

Varifocal lens kamera ayarı manuel olarak yapıldığını yukarıda belirtmiştik. Kameranın üzerinde iki adet ayar vidası bulunmaktadır. Bu ayar vidalarından yakınlaştırma ve odaklama yapılabilmektedir. Ayar vidası şeklinde görünen kısımda hem odaklama yani fokus, hem de yakınlaştırma öğesi istediğiniz şekilde yapılabilir.

İçeriği beğendiniz mi? Hemen puan verin!

0 / 5 5

Hemen Paylaşın!